MP DENT, s.r.o.

MUDr. Milada Páclová

Praktický zubní lékař s osvědčením ČSK

-------------------------------------------------------------
!!! Epidemie COVID19 - aktuální informace !!!
-------------------------------------------------------------

 

 Více informací zde...

Abychom lépe porozuměli problematice stomatologického ošetření u dětí, musíme si uvědomit, že dítě není pouhou zmenšeninou dospělého člověka, ale že vykazuje mnohé odlišnosti, dutinu ústní nevyjímaje, se kterými je nutno počítat. Osud chrupu dítěte a jeho celkové orální zdraví závisí především na tom, jak dobře jsou jeho rodiče informováni o možnostech jak postižení chrupu předcházet a do jaké míry dokáží a jsou ochotni tyto znalosti využít.

Pokud začneme s prevencí už v těhotenství řádným poučením budoucích maminek, každého půl roku budeme sledovat vývoj, stav zubů a okolních tkání u dítěte v ordinaci za doprovodu rodičů, pak nám léta praxe ukazují, že u těchto dětí probíhá zubní vyšetření a případné drobné ošetření v klidu a beze strachu. Je velkou chybou navštívit poprvé zubní ordinaci s dítětem, které už má devastovaný dočasný a často i stálý chrup, velké bolesti a případně i zánětlivou komplikaci. Nelze se pak divit, že si dítě tímto způsobem, přes veškerou snahu zubního lékaře, vypěstuje celoživotní fobii ze stomatologického ošetření.


Návod k čištění zubů...
  
Používání fluoridů...
 

Těhotenství

V organismu těhotné ženy dochází k nejrůznějším změnám. Tvrzení, že během těhotenství se výrazně zvyšuje výskyt zubního kazu však není pravdivé. Během těhotenství je ovšem zvýšen sklon k zánětům dásní a proto by měla nastávající maminka věnovat velkou pozornost pečlivé ústní hygieně a zdravé stravě. Více nebo méně pokročilý zánět dásní představuje velkou plochu chronicky zanícené rány, která je pak masívním zdrojem intoxikace celého organismu. U budoucích maminek se špatnou orální hygienou byla prokázána 7krát větší četnost předčasných porodů a novorozenců se sníženou váhou. Obecně u všech pacientů se špatnou ústní hygienou ukazují nejnovější studie na podstatné zvýšení pravděpodobnosti srdečního infarktu (1,52krát) a mozkové mrtvice (2,8krát). Poznání, že již nejde jen o zuby samotné, ale zřejmě i o život, staví nutnost řádného a pečlivého mechanického odstraňování zubního povlaku do zcela nového světla.

Kojenec

Mateřské mléko je odjakživa pro kojence tou nejlepší stravou. Pozor na některé přípravky umělé kojenecké výživy a množství cukru v nich. Jejich podáváním může být položen základ k pozdější nepřiměřeně vysoké spotřebě cukru a z toho plynoucí vznik obezity, cukrovky ateriosklerozy atd. Výskyt mnohočetného zubního kazu není vyjímkou. Rozpad zubů nevzniká jako následek nedostatku vápníku, fosfátu nebo vitamínů, ale je následkem nadměrné konzumace cukru!

Z uvedených důvodů:
  • Nepodávejte svým dětem z kojeneckých lahví čaje oslazené sirupy, medem, ovocné džusy!
  • Nepřislazujte žádné pokrmy. Následkem jsou kazem naprosto zdevastované přední zoubky již u dvouletých dětí!
  • Neolizujte dudlíky a lžičky, kterými děti krmíte! Přenášíte tak bakterie, které jsou zodpovědné za vznik zubního kazu (štěpí cukry na kyseliny), do úst svého dítěte.

Pokud má již půlroční dítě prořezány některé přední řezáky (nejčastěji dolní), vyčistěte je malým měkkým kartáčkem a vodou po každém jídle a jednou za den, nejlépe večer před spaním, dětskou zubní pastou s nízkou hladinou fluoridů do 500ppmF.

Předškolní věk

U 2-3 letých dětí prořezávají mléčné špičáky a stoličky. Dítě má většinou do 2,5 let kompletní dočasný chrup, tj. 20 zubů. Vývoj jejich kořenů však končí až za 1-2 roky po prořezání. Je nutné si uvědomit, že dočasné zuby mají pouze krátké klidové období. Resorbce kořenů (vstřebávání) začíná asi 2 roky před eliminací zubu. To znamená, že například řezáky mají klidové období asi 2 roky, špičáky a stoličky 4-5 let. Na základě těchto faktů se pak odvíjí ošetření jednotlivých zubů v případě kazů, úrazů, zánětů atd. Navíc jen zdravý a příp. řádně ošetřený živý zub je schopen fyziologického procesu vstřebávání kořenů a výměny, kdy dítě netrpí zbytečnými zákroky (např. extrakcemi kořenů mrtvých zubů s nutnou injekční anestezií nebo incisemi v případě možných zánětlivých komplikací).

Od dvou do šesti let čistíme dětem zuby již 2krát denně, s hladinou fluoridů v zubní pastě 500-1000ppmF. Zuby dětem musí čistit rodiče! Nechejte však chvíli dítěti v ruce kartáček, aby si na něj zvykalo a potom dočistěte zoubky sami s malým množstvím nanesené zubní pasty. Časté polykání většího množství fluoridované zubní pasty by mohlo vést ke vzniku bílých skvrn na stálých zubech tzv. fluorozy. Podávání racionální, rozmanité, zdravé a pokud možno nesladké stravy dětem je podmínkou jejich zdravého vývoje.

Školní věk

Přibližně od 6ti do 14ti let probíhá u dítěte prořezávání stálého chrupu. Opět platí pravidlo, že k dokončení vývoje zubu a uzavření jeho kořenového hrotu dochází až za 2-3 roky po prořezání zubu do ústní dutiny. A zde nastává problém především při léčbě úrazů zubů u dětí a nutnost naprosto jiného přístupu k léčbě, než u dospělého pacienta. Na základě RTG snímku, hodnocení stupně vývoje kořene, rozsahu a lokalizace zlomeniny, stáří úrazu atd., musíme vyhodnotit možnost léčby. Je smutným faktem, že rodiče většinou nepokládají zlomeninu zubu za problém a buď nepřijdou s dítětem k ošetření vůbec, pozdě, nebo je toto zranění zjištěno až při preventivní prohlídce. Takový zub může skončit i extrakcí, kdy už není v silách lékaře, aby zub s nedokončeným vývojem a pokročilými zánětlivými změnami zachránil. Z tohoto důvodu i malé, podle Vás bezvýznamné, zranění přijďte raději vždy s dítětem ihned zkonzultovat! Jde o závod s časem!

Také v tomto období je dominantním opatřením proti zubnímu kazu a zánětu dásní pravidelné a systematické mechanické odstraňování bakteriálních povlaků vhodnými pomůckami. Zubní kartáček s krátkou hlavičkou, měkkými, rovně zastřiženými štětinkami, dentální nitě, mezizubní kartáčky, jednosvazkový kartáček. Jen čistý zub má schopnost nepřetržitého procesu iontové výměny mezi sklovinou a fluoridy ve slině, tj. remineralizace skloviny. Bylo zjištěno, že nejúčinnější prevencí je co nejčastější aplikace slabě koncentrovaných fluoridových přípravků na čistý zub. Ta přináší nejlepší výsledky. Pevně ulpívajícím zubním povlakem fluoridy neproniknou, remineralizace není možná! V tomto období je vhodná již koncentrace fluoridů 1000-1450ppmF, důležitá je také konzumace fluoridované kuchyńské soli, použití ústní vody, gelů a laků. Čistý zub nemůže onemocnět!

 

Zpět na přehled služeb...

Rychlý kontakt

774 413 776

 

 Více kontaktů

Aktuální dovolená

Běžná
ordinační
doba
...


 Více informací

Počasí v Havířově

6. října 2022 (ČT)