MP DENT, s.r.o.

MUDr. Milada Páclová

Praktický zubní lékař s osvědčením ČSK

-------------------------------------------------------------
!!! Epidemie COVID19 - aktuální informace !!!
-------------------------------------------------------------

 

 Více informací zde...

Zubní dřeň je měkká tkáň vyplňující dutinu uvnitř zubu včetně kořenových kanálků. Je bohatá na krevní cévy, vyživující zub a umožňující jeho růst, a nervy. Nervům zase vděčíme za pocit bolesti, kdykoliv se se zuby něco děje. Jedním z těchto bolestivých onemocnění je i zánět dřeně, neboli "pulpitida", která během života potká mnoho lidí.

V praxi rozlišujeme pouze tři stavy zubní dřeně:
  • 1. Zdravá dřeň
  • 2. Pulpitida (zánět dřeně)
  • 3. Nekróza (zub ztratil svoji vitalitu)
 

Jak vzniká pulpitida...

Existuje více způsobů, jak může být dřeň poškozena. Naprosto nejčastěji to však bývá neléčený zubní kaz, který se postupně propracoval skrz tvrdý povrch do středu zubu a bakterie infikují nervy a cévy. Dochází k tzv. pulpitidě, zánětu dřeně. V tomto případě jde o poměrně složitou problematiku, kdy zubní lékař musí určit správnou diagnozu z ryze subjektivních a nejistých anamnestických údajů pacienta a nálezů v dutině ústní. V mnohých případech se s úspěchem využívá tzv. vyčkávací taktika, kdy po odstranění příčiny bolesti se zub správně ošetří a čekáme, jestli bolesti ustoupí, či nikoliv. Vzhledem k faktu, že zubní dřeň má schopnost regenerace, každý pacient vnímá bolest různě a tím pádem ji i jinak prezentuje, je tato taktika mnohdy velkým přínosem. Naším cílem je zachovat zub živý, protože má vyšší biologickou hodnotu, než zub s kořenovou výplní. Pokud již však původce bolesti (kaz, vysoká výplň, úraz atd.) způsobil nevratné změny ve dřeni (většinou se projevují jako spontánní a přetrvávající bolesti), musí se tato dřeň odstranit a zub začít léčit. Stomatolog provede důkladné vyčištění kořenových kanálků. Toto vyčištění, rozšíření a následné zaplnění kanálků se provádí buď pouze za pomocí ručních kořenových nástrojů (hrazeno pojišťovnou), nebo za pomocí různých přístrojů pracujících s velmi kvalitními a ohebnými NiTi (nikl-titanovými) nástroji, viz obrázky níže, které jsou schopné ošetřit i velmi tenké a neprostupné kořenové kanálky. Tyto přístroje jsou navíc ještě předem naprogramovány na různé systémy těchto kořenových nástrojů. Popsaná metoda je proto o mnoho kvalitnější alternativou ke klasickému ošetření a pojišťovna ji nehradí.

Nekróza dřeně

Nekróza je stav, kdy zub ztratil svoji vitalitu následkem proběhlého zánětu, nebo přerušením krevního zásobení způsobeným traumatem. Nekróza dřeně může vzniknout na podkladě infekčním, chemickém, eventuálně traumatem. Mrtvý zub nereaguje na tepelné podněty, často má "mrtvou", našedlou barvu. Pokud došlo k zániku dřeně z bakteriálních příčin, pak po otevření zubu cítíme známý zápach z rozpadových produktů bakterií, které zůstávají obsahem dřeňové dutiny (endotoxiny, indol, skatol aj.). Zde již není zánět omezen na nervově cévní svazek, ale prostupuje do hloubky dentinových kanálků, což vede k nutnosti razantnějšího vypracování kořenového systému. Tento vysoce iritující obsah kořenového kanálku se navíc může dostat i do oblasti kolem zubu (periodoncia) a způsobit tak některou z forem periodontitidy.

 

Léčba přístrojem VDW ENDO IT...

Přístroj VDW ENDO IT Professional motor patří mezi nejpokrokovější v současné zubní medicíně. Tento mikromotor je plně automatický a slouží pro pohon výše zmíněných rotačních NiTi kořenových nástrojů. Inteligentní mikropočítač automaticky kontroluje torzní pnutí, při kterém může dojít ke zlomení. Jakmile větší torzní pnutí vznikne, přístroj se díky funkci Auto-Stop-Reverse okamžitě zastaví a zpětným chodem sám vykroutí z problematického místa. Ošetření kořenových kanálků za pomocí tohoto motoru je proto rychlejší, efektivnější, přesnější a bezpečnější. Kvalitně rozšířený a zaplněný kořenový systém navíc výrazně zlepšuje prognózu daného zubu do budoucna.

 

Zpět na přehled služeb...

Rychlý kontakt

774 413 776

 

 Více kontaktů

Aktuální dovolená

Běžná
ordinační
doba
...


 Více informací

Počasí v Havířově

6. října 2022 (ČT)