MP DENT, s.r.o.

MUDr. Milada Páclová

Praktický zubní lékař s osvědčením ČSK

-------------------------------------------------------------
!!! Epidemie COVID19 - aktuální informace !!!
-------------------------------------------------------------

 

 Více informací zde...

Zubní kaz můžeme označit jako infekční bakteriální onemocnění, které postihuje všechny věkové kategorie.

Bakterie přetrvávají v našich ústech trvale – pokud je jich v dutině ústní přiměřené množství, víceméně je to v pořádku a nezpůsobují žádné větší problémy. Jakmile však dojde k jejich přemnožení či k nadměrnému příjmu sacharidů (cukrů) nebo kyselin, může vzniknout zubní kaz. Jeho vznik je spojen s dlouhodobou nerovnováhou v dutině ústní, kdy kyselé látky, produkované bakteriemi zubního plaku, rozpouštějí (demineralizují) chrup. V případě, že slina nedokáže vzniklé defekty (mikroprostory) opravit, dochází k jejich splynutí a vzniku kazivé dutiny.

Podstata je následující: Když sníte něco sladkého, tak bakterie (nejčastěji streptokoky) začnou cukry fermentovat, štěpit a ty se přemění na jednoduché kyseliny. Dojde k poklesu pH v ústech a kyselina působí na zuby tím, že je začne demineralizovat. Demineralizace znamená odvápňování skloviny (na povrchu zubu), která přichází o většinu svého vápníku. Její krystalová mříž začne měknout a stává se prostupnou pro bakterie, jež začnou vstupovat do zubu.

Zub je tvořen několika částmi – na povrchu je sklovina, pak je dentin; střed zubu je tvořen pulpální dutinou, kde jsou nervy a cévy. Sklovina je netvrdší tkáň, a tak je pro kyseliny snažící se ji naleptat nejtěžší překážkou. Po překonání skloviny postupuje kaz v dentinu mnohem rychleji. Proto je při prevencích důležité dělat malé rentgenové snímky, na nichž jsou vidět především mezizubní prostory a kde se kazy nacházejí.

Pokud už kaz zasahuje do dentinu, vrtá se vždy. Když je však pouze povrchový a na rentgenovém snímku je vidět, že došlo pouze k demineralizaci (odvápnění) skloviny, tak stomatolog zub nevrtá. Malé kazy totiž mají možnost zremineralizovat, zreparovat, zastaví se v tom stavu, v jakém jsou, tedy pouze ve sklovině. Pacient s malým kazem musí ovšem velmi razantně napomoci zubní hygieně – s pomocí mezizubních kartáčků a zubní pasty ELMEX GELÉE. Léčivou složku v tomto gelu představuje aminfluorid, ale v desetinásobné koncentraci oproti zubním pastám. Proto se nesmí prodávat v drogeriích a je, coby léčivo, dostupný pouze v lékárnách.

 

Součástí běžného vyšetření v naší ordinaci je samozřejmě výše zmíněné použití rentgenu, který může zubní kazy zavčas odhalit. Výplně zhotovujeme z klasických i nejmodernějších materiálů, a to ve všech úsecích chrupu. Základem úspěchu terapie zubního kazu je správné použití té výplňové hmoty, která má v daném případě největší naději na dlouhodobý úspěch.

Ideální výplňová hmota však neexistuje !!!

Nejlepší výplň je ta, která nemusí být vůbec zhotovena.

(MUDr. Jiří Sedelmayer)

 

Zpět na přehled služeb...

Rychlý kontakt

774 413 776

 

 Více kontaktů

Aktuální dovolená

Běžná
ordinační
doba
...


 Více informací

Počasí v Havířově

6. října 2022 (ČT)